We are a leading manufacturer and trader of Meter Board.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Control Panel | digital controls |
| Power | 20kva |
| Brand | SERVOGREEN |
| Product Code | SPC-4S-20-A-23 |
| Material | L&T,EPCOS OR REPUTED |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Increase PF to Reduces electricity bills up to 30-40% |
| Dimension | 22"x18"x10" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 150 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 - Phase |
| Usage/Application | electricity |
| Brand | sampark power controls |
| Capacity | 60 to 100 kw |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 60 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 - Phase |
| Brand | Sampark power controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Its a power factor panel of 30 to 60 kw that enhance your PF on your bill and save your electricity bill upto 30%
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Phase | 1 - Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Power | 20 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electic |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | SPC/PFP/0-20K |
₹ 180000 / Unit Get Latest Price
| kVAR Rating | 500 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Phase | 1 - Phase |
| Power | 600 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | SPC/PFP/0-600K |
₹ 38000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 60 kW |
| Voltage | 380 V |
| Model Number | SPC/PFP/0-60K |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Sheet Metal |
| Power Source | THREE PHASE |
| Plant Capacity | 1000KW |
| I Deal In | New Only |
| Cable Entry | Top, Bottom |
| Stage On | 18 |
| Kvar By | EPCOS/L&T |
| Fully | AUTOMATIC |
| Body Material | Iron |
| Size | 2100x1750x800 |
| Color | SYMENS GREY |
| Meter Type | APFC RELAY,Ampere,voltmetre |
| Switching Device | ACB |
| Rated Capacity | 1000KVAR |
| Connections | THREE PHASE |
| Warranty | 2 YEARS |
| Model Name/Number | SPC-PF-1-1000 |
| Product Type | ELECTRONIC,INDUSTRIAL |
| Panel Type | 18-STAGES |
| Power | 1KW-1000KW |
| Coating | POWDER COATING |
| Capacity | 1KW-1000KW |
| Brand | SAMPARK POWER CONTROLS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Unit Get Latest Price
| Phase | 1 - Phase |
| Power | 100 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | SPC/PFP/0-100K |
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 60 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Phase | 3 - Phase |
| Brand | SAMPARK POWER CONTROLS |
| Cable Entry | Top |
| Stage On | 5 |
| Kvar By | EPCOS/L&T |
| Fully | AUTOMATIC |
| Body Material | Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 22''X32''X9'' |
| Color | SYMENS GREY |
| Meter Type | APFC RELAY |
| Switching Device | 63A MCB |
| Rated Capacity | 30KVAR |
| Warranty | 2 YEARS |
| Model Name/Number | SPC-PF-1-40 |
| Product Type | ELECTRONIC,INDUSTRIAL |
| Panel Type | 5-STAGES |
| Power | 1KW-40KW |
| Coating | POWDER COATING |
| Capacity | 1KW-40KW |
| Country of Origin | Made in India |
| Connections | THREE PHASE AND SINGLE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SAMPARK POWER CONTROLS |
| Material | Sheet Metal |
| Capacity | 1KW-20KW |
| Coating | POWDER COATING |
| Power | 1KW-20KW |
| Panel Type | 4-STAGES |
| Product Type | ELECTRONIC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Connections | THREE PHASE AND SINGLE PHASE |
| Rated Capacity | 20KVAR |
| Meter Type | APFC RELAY |
| Size | 20''X30''X9'' |
| Body Material | Iron |
| Fully | AUTOMATIC |
| Kvar By | EPCOS/L&T |
| Stage On | 4 |
| Cable Entry | Top |
| I Deal In | New Only |
| Features | maintain power factor. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 60 kVAR |
| Control Type | Contactor Based |
| Phase | 3 - Phase |
| Brand | SAMPARK POWER CONTROLS |
| Plant Capacity | 80KW |
| Cable Entry | Top |
| Stage On | 6 |
| Kvar By | EPCOS/L&T |
| Fully | AUTOMATIC |
| Body Material | Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 24''X42''X12'' |
| Color | SYMENS GREY |
| Meter Type | APFC RELAY |
| Switching Device | 100A MCCB |
| Rated Capacity | 60KVAR |
| Warranty | 2 YEARS |
| Model Name/Number | SPC-PF-1-60 |
| Product Type | ELECTRONIC,INDUSTRIAL |
| Panel Type | 6-STAGES |
| Power | 1KW-60KW |
| Coating | POWDER COATING |
| Capacity | 1KW-60KW |
| Country of Origin | Made in India |
| Connections | THREE PHASE AND SINGLE PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 46000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SAMPARK POWER CONTROLS |
| Capacity | 1KW-100KW |
| Coating | POWDER COATING |
| Power | 1KW-100KW |
| Panel Type | 8-STAGES |
| Product Type | ELECTRONIC,INDUSTRIAL |
| Model Name/Number | SPC-PF-1-100 |
| Warranty | 2 YEARS |
| Connections | THREE PHASE AND SINGLE PHASE |
| Rated Capacity | 100KVAR |
| Switching Device | 160A MCCB |
| Color | SYMENS GREY |
| Size | 26''X37''X9'' |
| Body Material | Iron |
| Fully | AUTOMATIC |
| Kvar By | EPCOS/L&T |
| Stage On | 8 |
| I Deal In | New Only |
| Features | maintain power factor. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130000 / Unit Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| MCB Count | SPN |
| Number Of Ways | 6 |
| Voltage Rating | 380 V |
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Distribution Board |
₹ 18000 / Unit Get Latest Price
| Phase | 1 - Phase |
| Power | 20 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 1 - Phase |
| Power | 35 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | SPC/PFP/0-35K |
Suresh Kumar (Proprietor)
Sampark Power Controls
U-80, Prem Nagar-2, Kirari Suleman Nagar, Sultanpuri C-Block
New Delhi - 110086, Delhi, India